Czego możesz się spodziewać, spodziewając się dziecka?
Ciąże bywają różne… Podczas gdy niektóre kobiety czują się jak greckie boginie, są też takie, które jedyne o czym marzą to, by te 9 miesięcy minęło najszybciej jak tylko możliwe. Przebieg każdej ciąży jest sprawą bardzo indywidualną, ale szczególnie ta pierwsza to czas niespodzianek, które kończą się dopiero z chwilą porodu. Sprawdź, czego możesz spodziewać się w tym wyjątkowym okresie!
Trudne początki – I trymestr
Dwie niepozorne kreski na teście, a przewracają świat do góry nogami – i choć byś chciała, nigdy nie będziesz w stanie przygotować się na falę uczuć, które zalewają człowieka w tym momencie. Kombinacja radości, strachu i niedowierzania tylko potwierdza skalę nadchodzącej rewolucji. A początki bywają bardzo różne… Pewnie kojarzysz filmowe sceny, w których kobieta biega do toalety ze względu na mdłości i to jest dla niej pierwszy sygnał, że może spodziewać się dziecka – tymczasem rzeczywistość nie zawsze tak wygląda. Lekarze podkreślają, że najczęstszym objawem ciąży – oczywiście oprócz braku miesiączki – jest tkliwość i powiększenie piersi, z kolei nudności lub wymioty dotyczą ok. 70% przyszłych mam.
Kobieta na początku ciąży jest jak żeglarz na nieznanych wodach. W tej sytuacji jest bowiem wiele rzeczy, na które ciężko się przygotować, a które mogą dać się we znaki. Na początku tej drogi bardzo często pojawia się zmęczenie oraz problemy z koncentracją, kobieta znacznie częściej musi też korzystać z toalety, a także może intensywniej odczuwać ciepło lub zimno. Co więcej, to właśnie w pierwszym trymestrze dziecko rozwija się najintensywniej i kształtują się jego główne organy, co ma oczywiście wpływ na samopoczucie kobiety. Organizm pracuje na pełnych obrotach, by zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki. Ciekawe jest to, że podczas gdy wewnątrz zachodzi zmiana za zmianą, na zewnątrz dzieje się w tym czasie niewiele. Jedyne co, wskutek hormonalnych zawirowań może polepszyć lub pogorszyć się wygląd cery i skóry, kobieta może też czuć się ogólnie nieco opuchnięta, jednak zazwyczaj brzuszek nie jest jeszcze bardzo widoczny.
Śledź z bitą śmietaną i ogórki kiszone
Choć z pewnością słyszałaś co nieco o ciążowych zachciankach, mogą one okazać się niemałą niespodzianką. Z czego wynika ochota na produkty, za którymi przed ciążą nie przepadałaś? Przede wszystkim, zwłaszcza w I trymestrze odczucia smakowe są nieco inne. Dzieje się tak za sprawą estrogenów, przez które wrażliwość na smaki i zapachy ulega zmianie. Czy legendarne ogórki z lodami lub pałaszowane po cichu śledziki z dżemem i bitą śmietaną mają coś wspólnego z prawdą? No cóż… mogą, choć sprawa jest bardzo indywidualna. Naukowcy podkreślają, że zachcianki wynikają z zapotrzebowania organizmu na określone składniki i substancje odżywcze – może to być np. witamina C, żelazo czy sód. Z kolei, nietypowe połączenia smaków to często sposób na radzenie sobie z mdłościami.
Huśtawka nastrojów
Od śmiechu do płaczu w zaledwie jedną milisekundę? Zawirowania hormonalne zdecydowanie potrafią do tego doprowadzić. Dlatego też, niektóre kobiety częściej doświadczają różnych stanów emocjonalnych. Czasem huśtawka nastrojów trwa przez całą ciążę, natomiast w innych przypadkach kończy się na I trymestrze. Warto jednak wiedzieć, że sytuacje, w których łzy oraz smutek pojawiają się zaraz po wybuchu radości – i na odwrót – są zupełnie normalne. Jak podkreślają specjaliści – zmienne emocje w ciąży stanowią najlepsze przygotowanie do roli mamy. Jednak w przypadku, gdy uczucie głębokiego smutku utrzymuje się przez długi czas, warto skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym ciążę.
Chwila oddechu – II trymestr
Drugi trymestr nazywany jest często najlepszym okresem ciąży. I tu mała podpowiedź – z tego względu jest to na ogół idealny czas na ciążową sesję zdjęciową. Można śmiało powiedzieć, że kobieta i brzuszek przeżywają wówczas coś na kształt miesiąca miodowego. Tym, co może pozytywnie zaskoczyć przyszłe mamy, które borykały się z mdłościami, jest ustanie tych dolegliwości, przynajmniej w większości przypadków. Zdecydowanie, zaskakujące będzie również uczucie łaskotania czy bąbelków w brzuchu – to pierwsze ruchy dziecka. Organizm potrafi sobie już poradzić z nawałem hormonów, które wcześniej przeszły przez niego jak burza. Brzuszek się zaokrągla, ale nadal jego rozmiary nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Wiele mam zauważa w tym czasie, że ich cera wręcz promienieje, a włosy i paznokcie są piękne jak nigdy. Oczywiście, drugi trymestr nie jest pasmem niekończących się pozytywnych doznań. W tym czasie również może zaskoczyć Cię kilka dolegliwości. Przede wszystkim, w związku ze wzrostem poziomu progesteronu oraz uciskiem powiększającej się macicy, pojawiają się problemy z zaparciami. W tym okresie, ten piękny czas ciąży mogą również uprzykrzyć: zgaga, bóle kręgosłupa, a także bolesne skurcze łydek. W niektórych przypadkach, przyszłym mamom doskwierają też obrzęki nóg, wynikające z ucisku macicy na naczynia krwionośne. Dodatkowo, drugi trymestr to czas, kiedy możesz zauważyć pierwsze rozstępy, dlatego o skórę warto dbać od samego początku ciąży.
Sprawa wielkiej wagi
W drugim trymestrze waga wędruje w górę i jest to zupełnie normalne. Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne jest niezbędne do prawidłowego rozwoju maluszka. O ile pierwszy trymestr zgodnie z wytycznymi powinien kończyć się symbolicznym wzrostem wagi – maksymalnie o 2 kg, to w następnym jest on już znacznie większy i wynosi ok. 0,5 kg na tydzień. Na wyższą wagę składają się powiększająca się masa dziecka i macicy, a także m.in. wody płodowe, płyny ustrojowe czy rosnące piersi. Na ogół prawidłowy przyrost wagi w całej ciąży to średnio ok. 14 kg. Jest on jednak uzależniony od wartości BMI kobiety przed zapłodnieniem.
Ostatnia prosta – III trymestr
Jeszcze trochę i dobrniesz do mety! Trzeci trymestr to z pewnością czas gorących przygotowań w domu – przystosowywania czterech kątów do obecności nowego członka rodziny, kolekcjonowania wyprawki, wicia gniazda. Takie przygotowania zachodzą również w ciele mamy. Możesz w tym czasie dużo częściej chodzić do łazienki, zwłaszcza gdy dziecko zrobi sobie trampolinę z Twojego pęcherza. Oddawanie moczu może nawet utrudniać sen, powodując kilkukrotne wybudzanie w nocy. W związku z tym, że macica nadal się powiększa, a na dodatek przemieszcza w górę, to uciska przeponę, powodując częste zadyszki i problem ze wzięciem głębokiego oddechu. Najczęściej, to właśnie w tym czasie (w niektórych przypadkach już wcześniej) pojawiają się skurcze przepowiadające, zwane też skurczami Braxtona-Hicksa. Można powiedzieć, że mięśnie ćwiczą w ten sposób przed porodem. Tego rodzaju objawy mylone są czasem ze skurczami porodowymi, warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do nich odznaczają się brakiem regularności i ustąpieniem po zmianie pozycji. Mało tego, nierzadkim problemem są pojawiające się w tym czasie hemoroidy wynikające ze zwiększonego nacisku na żyły w okolicy odbytu. W ostatnim trymestrze może zaskoczyć Cię również atak rwy kulszowej, wynikający zazwyczaj z ucisku płodu na nerw kulszowy. Oprócz wspomnianych niedogodności, jest to jednak okres radosnego oczekiwania na pojawienie się maluszka.
Ciąża to czas, w którym niespodzianka goni niespodziankę. Kiedy już zdążysz przyzwyczaić się do jednej zmiany, nadchodzi kolejna – i tak aż do porodu. Warto jednak pamiętać, że każda z nich ma sens i w mniejszym lub większym stopniu przygotowuje ciało do stworzenia jak najlepszego otoczenia dla dziecka.