Jak stymulować rozwój maluszka?

Być może trudno w to uwierzyć, kiedy patrzy się na maluszka, który większość doby przesypia, ale nawet noworodek uczy się i intensywnie rozwija każdego dnia! Kiedyś uznawano, że rozwój dziecka w głównej mierze zależy od genów, wiele badań dowiodło jednak, że sporo w tym temacie zależy od samych rodziców i ich wsparcia. Dowiedz się, jak stymulować rozwój maluszka podczas wspólnych zabaw!

Jakie umiejętności zdobywa dziecko w pierwszym roku życia?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko rozwijało się prawidłowo, jednak co to właściwie oznacza? Wiadomo – każdy maluch jest inny i może nabywać pewne umiejętności w innym czasie niż jego rówieśnicy. Jest to zupełnie normalne. Warto jednak obserwować swojego szkraba, bo znaczne opóźnienia w osiąganiu pewnych etapów rozwoju, powinny wzbudzać czujność i skłaniać do wizyty u specjalisty. W pierwszym roku życia dochodzi do wielu zmian pod kątem ruchowym. Już po około 2, 3 miesiącach życia u maluszka zaczyna się faza podnoszenia – najpierw leżąc na brzuszku, będzie podnosić główkę do góry, po to, by z czasem unosić całą klatkę – to preludium pełzania, raczkowania i czworakowania. Są to bardzo ważne etapy rozwijające koordynację ruchową, wpływają też na późniejszą naukę chodzenia. Następnie – zazwyczaj między 6. a 9. miesiącem życia, dziecko próbuje samodzielnie siadać, a nawet stawać na nóżki. Co ważne, pierwszy samodzielny krok nie musi nastąpić w wieku 12. miesięcy, granicą w tym przypadku jest ok. 1,5 roku.

U maluszka intensywnie rozwija się również słuch, wzrok i umiejętności komunikacyjne. Pod koniec 2 miesiąca życia dziecko powinno już wodzić wzrokiem za przedmiotami – to wiąże się również z ważną umiejętnością rozpoznawania twarzy rodziców, czego bobas z pewnością nie będzie mógł ukryć, okazując przy tym ogromną radość. Do ok. 6 miesiąca powinna się pojawić zdolność do wyciągania rączek ku interesującym przedmiotom i próby chwytania. Od ok. 7 miesiąca dziecko potrzebuje już bardziej urozmaiconych, kolorowych zabawek, niż te kontrastowe. W wieku 11-12 miesięcy znaczna większość dzieci widzi już jak dorośli. Jeżeli chodzi o słuch, to już około 4. miesiąca życia wiele maluchów rozpoznaje głosy rodziców, z kolei ok. 7. miesiąca reaguje na różne dźwięki, nawet te ciche. Prawidłowości w zakresie słuchu przekładają się na umiejętności związane z mową. W jej przypadku bobas również intensywnie się rozwija, przechodząc od prostego głużenia (gli, gla, kli) do powtarzania ze zrozumieniem określonych, prostych sylab (mama, tata, dada) około 1. roku życia.

Czym jest stymulacja sensoryczna?

Stymulacja sensoryczna nie bez powodu jest tak popularna w ostatnich latach. To proces dostarczania dziecku różnorodnych bodźców, które pobudzają jego zmysły – wzrok, słuch, dotyk, smak, węch oraz zmysły równowagi i czucia głębokiego (propriocepcji). Dzięki niej maluch uczy się rozpoznawać i interpretować informacje płynące ze świata zewnętrznego, co jest kluczowe dla jego rozwoju poznawczego, emocjonalnego i ruchowego. Stymulacja sensoryczna obejmuje takie działania jak pokazywanie kolorowych przedmiotów, masowanie ciała, umożliwianie zabawy różnymi fakturami, słuchanie muzyki czy kołysanie. Odpowiednio dobrane bodźce wspierają dojrzewanie układu nerwowego i pomagają dziecku lepiej organizować wrażenia zmysłowe, co w przyszłości wpływa na koncentrację, koordynację ruchową i poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój to frajda! Zabawy dla maluszków

Być może zastanawiasz się, jak w ogóle podejść do zabawy z dzieckiem, którego umiejętności (choć robiące ogromne wrażenie) nie są jeszcze na tyle duże, by kopać z Tobą piłkę lub bawić się w chowanego. Oto kilka naszych podpowiedzi, które zapewnią Wam nie tylko sporą dawkę frajdy, ale też będą skutecznie stymulować rozwój bobasa:

  • Zabawy do 3. miesiąca życia – masaże (również stóp), dotykanie dziecka nie tylko ręką, ale różnymi fakturami – oczywiście bezpiecznymi dla niego. Mówienie i szeptanie (raz z jednej, raz z drugiej strony), pokazywanie zabawek, śpiewanie, robienie min, kładzenie malucha na brzuszku – najpierw na swojej klatce piersiowej, a później na przykład na macie.
  • Zabawy w wieku od 3 do 6 miesięcy – zabawy przed lustrem, ćwiczenie przewrotów z brzuszka na plecy i odwrotnie, rewia zabawek (zachęcająca do sięgania i chwytania), zabawa w „a kuku!”, taniec z maluszkiem, naśladowanie dźwięków, rymowanki.
  • Zabawy w wieku od 6 do 9 miesięcy – turlanie i chwytanie piłek, układanie wieży, wielkie poszukiwania zabawek (schowanych, na przykład pod poduszką), zabawa z instrumentami, naśladowanie dźwięków, czołganie się w tunelu, podnoszenie i kładzenie koca na leżącego malucha.
  • Zabawy od 9. miesiąca do roku – zabawy z wykorzystaniem sorterów kształtów, wspieranie w chodzeniu z podparciem (pamiętaj, by zadbać przy tym o bezpieczną przestrzeń), układanie klocków, powtarzanie ruchów – takich jak machanie ręką czy brawa, zabawa w ganianego (w wersji spowolnionej – dostosowanej do malucha), układanie puzzli z dużymi elementami, czytanie książeczek.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek?

Warto wiedzieć, że dobra zabawka nie tylko dostarcza rozrywki, ale też pozytywnie wpływa na rozwój. Należy jednak pamiętać, że niektóre artykuły mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku – bardzo głośne, świecące w różnych kolorach produkty dostarczają zbyt wielu bodźców, co nie tylko skutkuje rozdrażnieniem czy płaczem, ale może też negatywnie wpływać na koncentracje i zaburzać zdolności poznawcze. Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek? Oczywiście, oprócz odpowiednich atestów i bezpieczeństwa materiałów, powinny one być maksymalnie proste i lekkie. Na początku warto wybierać dla malucha kontrastowe propozycje, dopiero w drugim półroczu różne kolory zaczną być dla niego ciekawsze. Dobrze jest też stawiać na artykuły, które stymulują sensorycznie, a także zachęcają do określonych działań – przykładowo – do leżenia na brzuszku, obracania lub chwytania. Przede wszystkim jednak największą atrakcją dla dziecka jest sam rodzic i to on może zapewnić największą rozrywkę oraz stymulować rozwój maluszka!

Chcesz otrzymywać na bieżąco porady dotyczące ciąży i rodzicielstwa? Zapisz się do naszego newslettera.

Sprawdź nasz
#guguinstagram