
Jak walczyć z alergią w ciąży?
Nadeszła wiosna, a wraz z nią słońce, zieleń i rozkwitające kwiaty. Niestety, dla części osób ta pora roku oznacza również czas alergii. Dolegliwości, które się w związku z tym pojawiają, mogą skutecznie uprzykrzyć życie, a problem staje się jeszcze większy, kiedy dotyka kobiety w ciąży. Dowiedz się, czym właściwie jest alergia, jak ją diagnozować oraz jak sobie z nią radzić, oczekując dziecka.
Czym jest alergia?
Alergia to reakcja organizmu na substancję, którą postrzega jako „intruza”. Co ciekawe, może pojawić się u każdego – niezależnie od wieku czy płci, nawet jeśli nigdy wcześniej nie było z nią problemów. Często zaskakuje również kobiety w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że system immunologiczny kobiety w tym stanie zmienia się, a organizm dostosowuje pewne mechanizmy do nowej sytuacji, zapewniając ochronę kobiecie i maleństwu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że czasem kobiety, które przed zajściem w ciążę toczyły z alergią nierówną walkę, obserwują wyciszenie objawów w czasie oczekiwania na dziecko. Czym właściwie jest alergia? Stanowi ona nadmierną odpowiedź organizmu na pewne substancje, określane jako alergeny. Wyróżnia się alergie:
- kontaktowe,
- pokarmowe,
- wziewne
Te ostatnie oznaczają nadwrażliwość na alergeny krążące w powietrzu, które dostają się do organizmu w trakcie oddychania – mogą to być roztocza, zarodniki grzybów, sierść zwierzęca, a także pyłki roślin.
Jak diagnozować alergię w ciąży?
Objawy alergii można początkowo pomylić, na przykład z przeziębieniem. Dlatego warto bacznie obserwować swój organizm i jego reakcję w konkretnych sytuacjach. W przypadku alergii może wystąpić nawet uczucie rozbicia, rozdrażnienia, nie pojawiają się jednak takie symptomy jak bóle mięśni, stawów czy podwyższona temperatura. Co można zaliczyć do symptomów alergii, na które kobiety w ciąży skarżą się najczęściej?
- Katar alergiczny – bardzo charakterystyczny, wodnisty, trudny do opanowania, często powodujący również kichanie.
- Łzawienie i pieczenie oczu – problemy mogą nasilić się podczas ich pocierania.
- Drapanie lub łaskotanie w gardle – można odnieść wrażenie, jakby stale coś podrażniało gardło.
Kobieta, którą alergia dotknęła w czasie oczekiwania na dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, zwłaszcza jeśli choruje na astmę. Niestety, w takiej sytuacji diagnostykę przeprowadza się na ogół dopiero po porodzie – zarówno próby prowokacyjne, jak i testy skórne nie powinny być przeprowadzane w trakcie trwania ciąży ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Istnieje możliwość wykonania testów alergicznych z krwi, jednak najczęściej lekarze i tak zalecają odczekanie do rozwiązania.
Jak radzić sobie z alergią w ciąży?
Istnieje kilka sposobów, by złagodzić lub całkiem zniwelować dolegliwości związane z wystąpieniem alergii w czasie ciąży. W tym celu warto przede wszystkim zminimalizować ekspozycję na alergeny, dlatego też szczególnie warto zadbać o:
- mycie twarzy po powrocie do domu,
- częste mycie włosów (osadzają się na nich pyłki),
- płukanki nosa i oczu z izotonicznej wody morskiej,
- rezygnacje ze spacerów w czasie największego pylenia,
- częstsze pranie ubrań i unikanie suszenia na świeżym powietrzu,
- zmianę ubrań po powrocie z dworu.
Oprócz tego, można również zdecydować się na zakup oczyszczacza powietrza, który z pewnością i tak przyda się przy małym dziecku – zwłaszcza zimą.
Ciąża a leki na alergię
Kwestia przyjmowania leków w czasie ciąży jest bardzo złożona. Wiele z nich jest bowiem uznawana za niezalecane w czasie oczekiwania na dziecko. Jak jest w przypadku leków przeciwhistaminowych? Czy kobieta w ciąży może przyjmować środki farmakologiczne na alergię? Lekarz prowadzący ciążę może zdecydować się na taki krok, jeśli choroba skutecznie utrudnia ciężarnej funkcjonowanie albo stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia mamy i maluszka. Kobieta w ciąży może stosować leki na alergię, które mają kategorię B według FDA – oznacza to, że są uznawane za bezpieczne w czasie ciąży. Zawierają one takie substancje takie jak loratadyna czy cetyryzyna. Niektóre z tych środków są dostępne bez recepty, jednak warto w tym miejscu podkreślić, że będąc w ciąży, kobieta nigdy nie powinna decydować się na zażywanie ich na własną rękę – za każdym razem należy skonsultować tę kwestię z lekarzem.
Wiesz już, jak postępować w przypadku pojawienia się objawów alergicznych podczas oczekiwania na maluszka. Mamy jednak nadzieję, że wiedza ta Ci się nie przyda, a wiosna upłynie wyłącznie na przygotowaniach na powitanie nowego członka rodziny. Jeśli natomiast zmagasz się z alergią – życzymy wytrwałości, a nawet… wyciszenia jej objawów! Powodzenia!