Mała wielka zmiana – wszystko o przebieraniu dziecka!

Zmiana pieluchy to podstawowa czynność podczas opieki nad dzieckiem. Rodzice z większym stażem pewnie drapią się teraz po głowie – bo co właściwie może być w tym trudnego? Wiadomo – wraz z dzieckiem rośnie również doświadczenie opiekunów, którzy w pewnym momencie zmianę pieluchy mają tak dopracowaną, że większość może przebrać dziecko jedną ręką z zamkniętymi oczami. W rzeczywistości jednak, wielu świeżo upieczonym rodzicom przebranie dziecka spędza sen z powiek. Sprawdź nasz poradnik i zdobądź czarny pas w zmienianiu pieluch!

Jak często zmieniać pieluszkę?

Kiedy zbliża się termin porodu, rodzice nie myślą o rzeczach przyziemnych, takich jak przebieranie maluszka. Niektóre szkoły rodzenia przewidują co prawda ćwiczenia na lalkach z przewijania czy kąpania, jednak umówmy się – wykonywanie tych czynności z udziałem prawdziwego dziecka to ogromna różnica. Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie młody rodzic jest to, jak często trzeba zmieniać pieluszkę? Nie ma tutaj niestety jednej, uniwersalnej odpowiedzi, bo wszystko zależy od dziecka. Warto jednak, by każde siusiu i każda kupa zakończyły się zmianą pieluchy. W przeciwnym razie, mogą one podrażniać skórę. Dlatego też, regularne przebieranie bobasa pozwoli uniknąć bolesnych i trudnych do zagojenia odparzeń.

Generalna zasada mówi, że im mniejsza jest Twoja pociecha, tym częściej będzie wymagała zmiany pieluszki. Dzieje się tak dlatego, że maluch ma jeszcze mały żołądek i wymaga cyklicznego karmienia, a w związku z tym, że pęcherz też nie jest jeszcze zbyt duży, pojawia się częste oddawanie moczu. Opiekując się noworodkiem, możesz wręcz mieć wrażenie, że nie robisz nic innego oprócz zmieniania pieluch – nic dziwnego, Twój szkrab może siusiać nawet do 30 razy na dobę! Dobra wiadomość jest taka, że ten stan nie trwa wiecznie – dla porównania, dwulatki załatwiają potrzeby fizjologiczne aż trzy razy rzadziej. Jeżeli natomiast nie chcesz zastanawiać się, czy pieluszka już wymaga zmiany czy jeszcze nie, warto wyposażyć się w pieluszki ze specjalnym wskaźnikiem wilgotności, takim jak w naszych pieluszkach Gugu Love&Care.

Gdzie przebierać dziecko?

Zdarzają się sytuacje, że szkrab musi być przebrany w trybie „na partyzanta”. Wówczas nie jest ważne gdzie, liczy się szybkość i efekt, zwłaszcza, gdy w jednej ręce trzymasz torby z zakupami, a drugą prowadzisz wózek z płaczącym maluchem. Na co dzień jednak, warto zadbać o miejsce, w którym przewija się dziecko. Może się to wydawać drobnostką, ale otoczenie ma wpływ również na malucha i wpływa na jego zachowanie w trakcie zmiany pieluszki. W przypadku noworodków już sama ta czynność jest dla nich mocno stresująca – w brzuchu mamy nie było przecież żadnego przebierania, a tu rodzice wprowadzają jakieś nowe, na dodatek mało przyjemne zwyczaje! Miejsce zmiany pieluszki powinno być bezpieczne i pozwalać na komfortowe działanie, zarówno dla maluszka, jak i dla mamy czy taty.

Przede wszystkim, dziecko nie może czuć się niepewnie. Należy więc zadbać, by powierzchnia na której się je kładzie była stabilna. Z drugiej strony powinna być komfortowa – nie za miękka i nie za twarda – by maluszek nie zapadał się lub leżenie nie powodowało u niego bólu. Ponadto rodzice powinni mieć na uwadze również własną wygodę – częste schylanie się to prosta droga do kontuzji pleców, a to z kolei może skutecznie uniemożliwić opiekę nad pociechą. W związku z tym, najczęstszym wyborem rodziców jest przewijak i faktycznie podczas zmiany pieluszki zapewnia on dużą wygodę każdej ze stron.

Nie każdy rodzic ma jednak fundusze lub przestrzeń, by wyposażyć w ten sposób pomieszczenie. Co w takiej sytuacji? Wówczas można wykorzystać kanapę, łóżko, stół, a nawet koc na podłodze. Wystarczy podłożyć nieprzemakalny podkład w celach ochronnych i można przebierać maluszka. Co do miejsca – istnieje jeszcze jedna ważna zasada – niezależnie od wieku, w żadnym wypadku nie wolno zostawiać dziecka samego na wysokości. Co więcej, wychodząc na spacer lub na zakupy warto mieć ze sobą jednorazowy lub wielorazowy podkład do przebierania. W sytuacjach awaryjnych sprawdzi się również pieluszka tetrowa lub flanelowa.

W co warto się wyposażyć?

Zestaw do przebierania wydaje się oczywisty, jednak bez ustalonego miejsca do przewijania, może być ciężko pamiętać o każdym jego elemencie. Właśnie dlatego dobrze jest wyznaczyć jeden kącik, w którym znajdą się wszystkie rzeczy niezbędne do przebierania. Przede wszystkim, główną rolę odgrywa dobrej jakości pielucha – powinna pozwalać skórze oddychać i być wolna od sztucznych lub szkodliwych substancji. Ponadto warto wyposażyć się w mokre chusteczki lub waciki i wodę. Nie można też zapominać o smarowaniu pupy i innych strategicznych punktów przed założeniem nowej pieluszki. Na wypadek awarii dobrze jest też mieć pod ręką czyste ubranko. Jeżeli masz specjalne miejsce w domu, przeznaczone do przebierania dziecka, warto pamiętać, by w miarę możliwości w pobliżu znalazły się również:

zapas pieluch lub pieluchomajtek,
zapas kremu oraz chusteczek,
kosz na zużyte pieluszki,
zabawki (przydatne przy starszych pociechach),
oraz dodatkowe ubranka na zmianę.

W kwestii kremu do pupy – nie należy go pomijać, bowiem to właśnie on tworzy warstwę ochronną, zapobiegającą niekorzystnemu działaniu wilgoci na skórę. Powinien być tłusty i tak jak pieluszka pozbawiony substancji szkodliwych lub zbędnych – im prostszy skład, tym lepiej. Dobrze jest jednak pamiętać, że zdrowa pupa bez odparzeń nie wymaga maści lub kremów z cynkiem, a stosowanie ich bez potrzeby może narobić więcej szkody niż pożytku.

Zmiana pieluchy – krok po kroku

Wiesz już gdzie i jak często przebierać maluszka, a także w co się wyposażyć, by cała procedura przebiegała bez większych niespodzianek. Czas na konkrety! Połóż malucha na przewijaku lub w innym miejscu, spełniającym tę funkcję i zdejmij ubranko – na ogół wystarczy od pasa w dół. Rozepnij rzepy pieluszki lub rozerwij boki w przypadku pieluchomajtek i wsuń przednią część pod pupę, dzięki temu zawartość lub jej większość zatrzyma się wewnątrz. Będąc w tym miejscu pamiętaj, że jeśli jest to grubsza sprawa – liczy się czas, który pozwoli uniknąć ewentualnych zabrudzeń. Następnie, za pomocą chusteczek lub mokrych wacików oczyść skórę dziecka, nie pomijając żadnej fałdki – i tu bardzo ważna zasada – odbywa się to zawsze od przodu do tyłu. Pamiętaj też, że chusteczki nawilżane dobrze jest chwilkę potrzymać w dłoni, by były przyjemnie ciepłe.

W tym punkcie warto podkreślić, że przebieranie dziewczynek różni się od przebierania chłopców. W przypadku małych dżentelmenów konieczne jest uniesienie moszny w celu dokładnego oczyszczenia, zwłaszcza z kału, bo skóra w tym miejscu jest bardzo podatna na odparzenia. Po ściągnięciu brudnej pieluszki warto nałożyć na penisa chusteczkę lub płatek kosmetyczny – pozwoli to uniknąć niespodziewanej fontanny. Należy też pamiętać, by siusiaka w pieluszce zawsze kierować w dół. Przy przebieraniu nie powinno się również odciągać napletka, bo może to skutkować powstaniem mikrourazów. Samo wsuwanie czystej pieluszki odbywa się już tak samo dla obu płci. Chcąc zrobić to bezpiecznie dla dziecka należy:

1. Przełożyć rękę pod jednym udem (prawe udo – lewa ręka).
2. Złapać drugie udo od góry (kciukiem od spodu).
3. Przełożyć dziecko delikatnie na bok.
4. Podsunąć pieluszkę.
5. W razie potrzeby powtórzyć całość na drugiej stronie.

I gotowe! Zastanawiasz się, czy takie gimnastykowanie ma sens? Odpowiedź brzmi tak – fizjoterapeuci podkreślają, że stare metody polegające na przykład na podnoszeniu pupy poprzez łapanie za nóżki, niepotrzebnie obciążają kręgosłup i stawy biodrowe. Warto więc od początku dbać o prawidłowy rozwój pociechy – nawet przy pozornie prostej czynności, jaką jest zmiana pieluszki!

Chcesz otrzymywać na bieżąco porady dotyczące ciąży i rodzicielstwa? Zapisz się do naszego newslettera.