
Powrót do szkoły – czyli o tym, co czeka Cię w szkole rodzenia
Będąc w ciąży – zwłaszcza po raz pierwszy – w głowie pojawia się wiele pytań dotyczących tego, jak będzie wyglądał poród i późniejsza opieka nad szkrabem. Kobiety przyswajają wiedzę na różne sposoby – czytają książki, przekopują internet czy dołączają do grup społecznościowych. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do bycia mamą. Edukację dotyczącą porodu i opieki nad noworodkiem, zapewniają również szkoły rodzenia. Dowiedz się, czego możesz nauczyć się na takim kursie i jak wybrać najlepszą szkołę rodzenia!
Czym jest szkoła rodzenia?
Poród, połóg, opieka nad noworodkiem – dla wielu przyszłych mam to prawdziwy kosmos! Wątpliwości na etapie ciąży to zupełnie normalna sprawa, każda kobieta z pewnością chce się przygotować najlepiej, jak to możliwe do tego, co ją czeka. Na niektóre pytania może oczywiście odpowiedzieć lekarz, częściowo pewien ogląd na całą sytuację dają też opowieści kobiet z najbliższego otoczenia. Nie oszukujmy się jednak – wizyta w gabinecie trwa krótko i ma na celu głównie sprawdzenie stanu mamy i dziecka. Z kolei, niektóre zasłyszane historie mogą tylko nastraszyć i zniekształcać obraz, a nawet prowadzić do powielania złych wzorców.
Jak więc zdobyć wiedzę teoretyczną, a najlepiej również praktyczną? Odpowiedzią są szkoły rodzenia, które pozwalają nieco wystudzić emocje i zredukować stres związany z tym ważnym wydarzeniem. Szkoły rodzenia swój początek miały w Wielkiej Brytanii. Pierwsze placówki pojawiły się tam po II wojnie światowej. Z kolei, w Polsce pierwszą szkołę rodzenia założono w Krakowie w 1956 roku. Z pewnością od tego czasu wiele się zmieniło zarówno w programach nauczania, jak i całej organizacji tego typu kursów. Jedno pozostało jednak niezmienne – służą one usystematyzowaniu wiedzy i praktycznemu przygotowaniu do roli rodzica.
Zalety szkoły rodzenia
Szkoła rodzenia jest z założenia miejscem, w którym można zdobyć rzetelną i przede wszystkim aktualną wiedzę. Wiadomo – pewne elementy są stałe od lat. Jest natomiast cały zakres zagadnień, które się zmieniają i z którymi warto być na bieżąco, jak choćby pewne przepisy prawne. Dobra szkoła rodzenia może nie tylko pomóc w edukacji przyszłej mamy. Uczęszczanie do niej ma również następujące zalety.
- Oswojenie się z tematem porodu.
- Zmniejszenie stresu.
- Ograniczenie ryzyka traumy i depresji poporodowej.
- Wzmocnienie więzi partnerskiej.
- Nawiązanie kontaktów z innymi mamami.
- Zdobycie praktycznych umiejętności.
Powyższe korzyści nie zawsze są jednak gwarantowane, dlatego wybór szkoły rodzenia powinno się dobrze przemyśleć. Warto przede wszystkim poszukać opinii o rozważanych miejscach, następnie ograniczyć listę najlepszych do kilku. Czym się kierować w tej eliminacji? Sprawdź odległość od miejsca zamieszkania, przemieszczanie się – zwłaszcza w zaawansowanej ciąży – może nie być komfortowe. Zastanów się nad budżetem – jeśli jest mocno ograniczony, może warto wybrać bezpłatną szkołę w ramach NFZ? Zwróć uwagę na kompleksowość oferty – niektóre kursy obejmują dodatkowo opiekę takich specjalistów jak psycholog czy fizjoterapeuta. Dowiedz się również, czy istnieje możliwość późniejszego kontaktu z prowadzącą zajęcia i jak liczne są grupy. Bardzo ważne jest również, by zweryfikować, od kiedy można zapisać się do szkoły rodzenia. Dla przykładu – szkoły na NFZ umożliwiają zapisy od 21. tygodnia ciąży.
Program nauczania w szkole rodzenia
Wybór szkoły rodzenia dobrze jest również uzależnić od programu nauczania – warto wiedzieć, że oprócz pewnych stałych dla wszystkich placówek zagadnień, harmonogram może uwzględniać również takie zajęcia jak nauka chustonoszenia. Tematami, które zazwyczaj pojawiają się w czasie kursów, są m.in.:
- Budowa narządu rodnego.
- Zapłodnienie i rozwój płodu.
- Fizjologia ciąży i porodu.
- Sygnały zwiastujące poród.
- Sposoby na złagodzenie bólów porodowych.
- Połóg i powrót do sprawności.
- Laktacja i karmienie piersią.
- Pielęgnacja noworodka.
- Pierwsza pomoc.
W razie wątpliwości warto skontaktować się z wybraną placówką – z pewnością pracownicy odpowiedzą na pytania dotyczące zajęć wychodzących poza tradycyjny schemat. Dobrze jest przy okazji dopytać o osoby prowadzące, a przede wszystkim o ich doświadczenie.
5 najczęstszych pytań o szkołę rodzenia
Mimo, że szkoły rodzenia nie są żadną nowością i zdecydowana większość ciężarnych kojarzy, czym one są, to nadal uczęszczanie do nich rodzi wiele pytań. Przygotowaliśmy odpowiedzi na 5 najczęstszych pytań, które zazwyczaj pojawiają się wśród mam zainteresowanych tym tematem.
1. Czy partner może uczestniczyć w zajęciach?
Nie ma chyba obecnie szkoły rodzenia, która zakazywałaby uczestnictwa partnera. To, aby był on na zajęciach jest nawet wskazane. Co ciekawe, zamiast taty maleństwa, może towarzyszyć Ci inna, dowolna osoba – mama, siostra czy przyjaciółka.
2. Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?
„Nie za wcześnie i nie za późno”. Uczęszczanie do szkoły rodzenia na samym początku ciąży może sprawić, że większość wiedzy i wskazówek wyleci z głowy. Z kolei, przy zbyt późnych zapisach, trzeba liczyć się z tym, że ukończenie kursu może pokrzyżować sam poród. Większość szkół wskazuje, od jakiego tygodnia ciąży prowadzi zapisy – np. w przypadku NFZ jest to 21. tydzień ciąży. Wiele szkół prywatnych również zaleca mniej więcej ten okres.
3. Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?
Udział w szkole rodzenia jest całkowicie dobrowolny. Tylko od rodziców zależy, czy zdecydują się na tę formę przygotowania do nowej życiowej roli.
4. Jak wyglądają zajęcia praktyczne w szkole rodzenia?
Zajęcia praktyczne są nastawione na zdobycie określonych umiejętności. W tym celu dostępny jest cały sprzęt, np. do pielęgnacji maleństwa. Co ciekawe, w szkole rodzenia możesz nawet znaleźć specjalne lalki – niektóre fantomy są bardzo realistyczne i odpowiednio dociążone. Zdarzają się również symulatory niemowląt, które płaczą i się ruszają.
5. Co jest potrzebne na zajęciach w szkole rodzenia?
Do szkoły rodzenia nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu, własnych kocyków dziecięcych czy ubranek. Wystarczy wygodnie się ubrać, ewentualnie zabrać ze sobą notes lub spytać, czy notatki z kursu będą udostępniane lub, czy można nagrywać to, co mówi prowadzący.
Jeżeli chodzi o format zajęć, to w każdej szkole jest to kwestia indywidualna. Mogą odbywać się w różnych cyklach, w tygodniu lub weekendami. Organizowane mogą być również zajęcia online. Różne są także grupy – mogą być większe lub mniejsze. Co ciekawe, niektóre miejsca oferują możliwość nauki indywidualnej. Nie ma też jednego ustandaryzowanego kosztu – są szkoły bezpłatne w ramach NFZ. W mniejszych miejscowościach zazwyczaj ceny są niższe, wynoszą od 200 do 400 złotych. W większych miastach jest to najczęściej kwota z przedziału od 400 do 800 złotych, a indywidualne zajęcia to koszt rzędu nawet od 1000 do 1200 złotych.
Owocnej nauki!