
Świętowanie z maluchem – jak uatrakcyjnić Święta?
Święta tuż, tuż, a razem z nimi spotkania w gronie najbliższych. Trzeba przyznać, że ten wyjątkowy czas nie zawsze jest atrakcyjny z punktu widzenia malucha. Odświętne ubrania, siedzenie przy stole i rozmowy dorosłych to dla dzieci częściej źródło nudy, niż czegoś, co będą miło wspominać. Dowiedz się, jak sprawić, by szkraby budowały dobre skojarzenia z tego typu uroczystościami!
Najpopularniejsze wielkanocne tradycje
W Polsce kultywuje się wiele tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Najpopularniejszym przykładem jest przygotowywanie i ozdabianie koszyczka wielkanocnego. Niektóre zwyczaje są stosunkowo nowe. Czy wiesz, że należy do nich wręczanie prezentów od Zajączka? Ta tradycja przywędrowała do nas z Niemiec. Co ciekawe, jej popularność ciągle rośnie i obecnie ponad 60% Polaków przygotowuje na Wielkanoc upominki dla najmłodszych. Na ogół ten sprytny, mały futrzak ukrywa prezenty w domu lub ogrodzie, a zadaniem dzieci jest ich odszukanie. Bardzo popularną tradycją jest również malowanie pisanek lub przygotowywanie kraszanek oraz innych własnoręcznych dekoracji – jak wieńce czy stroiki. Niemal 1/3 rodaków kultywuje również zwyczaj sadzenia rzeżuchy. To piękna dekoracja stołu, ale też pyszny dodatek do kanapek. W dawnych czasach wierzono, że ma ona oczyszczającą moc, a spożywanie jej podczas Świąt miało zagwarantować szczęście i zdrowie.
Jak włączyć dzieci do świątecznych przygotowań?
Przedświąteczne przygotowania sprawiają, że dzieci mogą poczuć się pominięte. Co zrobić, by nie być w tyle z zadaniami, a jednocześnie zapewnić dziecku odpowiednią dawkę uwagi? Włączyć je do przygotowań! Świąteczne porządki i dekorowanie domu to zdecydowanie coś, przy czym najmłodsi również mogą odegrać ważną rolę. Takie podejście sprawi, że maluch nie będzie kojarzył porządków i przygotowań ze żmudnym obowiązkiem, a przekona się, iż może to być świetna zabawa. Z kolei dobór oraz rozmieszczenie w domu dekoracji pobudzi kreatywność i rozwinie zmysł estetyczny. Dla każdego dziecka będzie to także powód do dumy – w końcu codziennie będzie mogło podziwiać swoje dzieło.
Przed Świętami można również razem z dzieckiem przygotować pisanki lub kraszanki. Ten obyczaj sięga czasów starosłowiańskich, a najstarsze znalezione pisanki pochodzą z X wieku! Sposobów ozdabiania jajek jest naprawdę wiele, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, której – jak wiadomo – maluchom nie brakuje. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma tu ograniczeń wiekowych, nawet roczny maluch może bardzo skorzystać na tym doświadczeniu – być może nie stworzy dekoracji na miarę Kaplicy Sykstyńskiej, ale z pewnością zdobędzie nowe doświadczenia i rozwinie się sensorycznie. Do dekoracji jajek można użyć barwników spożywczych lub skorzystać z produktów, które można znaleźć w niemal każdej lodówce, czyli cebuli i buraka. Można je również malować farbami, ozdabiać kredkami świecowymi lub naklejkami czy bibułą – wszystkim, co wpadnie nam do głowy. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest także sadzenie rzeżuchy. Maluch ma wówczas okazję wykazać się odpowiedzialnością, skupieniem oraz cierpliwością. Rzeżucha rośnie na tyle szybko, że efekty pracy dziecka są szybko dostrzegalne i może ono w niedługim czasie spróbować własnych plonów.
Wielkanocne atrakcje dla dzieci
W czasie Świąt warto zadbać o odpowiednie atrakcje dla najmłodszych, co sprawi, że będą miło wspominać Wielkanoc i niecierpliwie czekać na kolejną uroczystość. Jakie zabawy można zaproponować dziecku?
- Toczenie jajek – w zabawie chodzi o toczenie lub turlanie po podłodze ugotowanych jajek – wygrywa osoba, której jajko zawędruje najdalej.
- Rzucanie pisanek – można rzucać do siebie nawzajem, za każdym razem oddalając się o krok. Można też zaproponować dziecku rzucanie do celu – na przykład do koszyczka (dobrze jest umieścić w nim poduszkę, żeby pisanka się nie zbiła).
- Przenoszenie jajek – ta atrakcja wymaga skupienia, koordynacji i szybkości. Polega na przygotowaniu kilku lub kilkunastu jajek i przenoszeniu ich za pomocą łyżki z jednego punktu do drugiego na czas.
- Wyścig z jajkiem – jajko umieszcza się na łyżce lub na przykład na głowie. Przy większej liczbie dzieci zabawa może przebiegać w parach, dla utrudnienia warto związać każdej parze po jednej nodze i każdemu dziecku wręczyć łyżkę z jajkiem.
- Jajeczny tor przeszkód – można wykorzystać styropianowe jajka lub wyciąć je z papieru. Maluchowi zawiązuje się oczy, a druga osoba prowadzi go do mety za pomocą głosu tak, by ominął wszystkie jajeczne przeszkody.
- Zajączkowy berek – to wersja berka z małym utrudnieniem, ponieważ wszyscy uczestnicy muszą kicać jak zające.
Świetną zabawą jest również wspomniane wcześniej szukanie prezentów. Tę aktywność można nieco zmodyfikować i ukryć w domu lub ogrodzie pisanki. Znalezienie wszystkich poskutkuje obdarowaniem dziecka upominkiem od Zajączka.
Pomysły na upominki od Zajączka
Upominki od Zajączka również mogą być dla dzieciaków nie lada atrakcją. Z reguły są to drobne i raczej symboliczne prezenty. Czekoladowe króliczki czy baranki świetnie sprawdzą się w tym przypadku. Rodzice, którzy starają się ograniczać cukier w diecie malucha, również mają obecnie do wyboru wiele opcji – jak naturalne żelki, owocowe batony czy musy, zawierające wyłącznie cukry występujące w owocach. Maluchom, które jeszcze nie korzystają z tego typu przekąsek, warto sprezentować gryzak lub piszczącą zabawkę do kąpieli. Dobrze jest jednak pamiętać, że największym prezentem, który rodzice mogą podarować dziecku to czas. Mamy więc nadzieję, że nasze propozycje pozwolą go dobrze wykorzystać i będą sposobem na radosne świętowanie w gronie najbliższych.